لمینت(Laminate)

لمینت دندان چیست؟

لمینت های دندان یا ونیر پرسلین،لایه ها و روکش‌های نازک و سفارشی که به سطوح دندان‌ها چسبانده می‌شوند، درمان سریع و طولانی‌مدتی را برای دندان‌هایی که لکه‌دار، شکسته، نامرتب، فرسوده یا نامنظم هستند، فراهم می‌کنند.این روش یک راه فوق العاده برای زیباتر کردن لبخند شما میتواند باشد و با مراقبت مناسب، برای یک دهه یا بیشتر دوام خواهند داشت.روکش های دندانی از دو ماده متفاوت کامپوزیت و پرسلن ساخته می شوند.ونیرهای کامپوزیت مستعد لک هستند. با این حال، گرفتن ونیرهای کامپوزیت نیاز به کار مقدماتی کمتری روی دندان‌های طبیعی دارد و بیمار می‌تواند در همان روز به نتیجه ی نهایی مورد نظ برسد.از طرف دیگر، ونیرهای چینی معمولاً دو برابر قیمت ونیرهای کامپوزیت هستند و برای قرار دادن آنها نیاز به حذف مینای دندان دارند. همچنین در صورت تراشه یا آسیب قابل تعمیر نیستند. با این حال، ظاهر طبیعی دارند، دوام بیشتری دارند و می توانند تا ده سال دوام بیاورند.

 

تفاوت بین ونیر دندان و لمینت چیست؟

لمینت دندان و روکش دندان دو روش معمولی هستند که برای بهبود ظاهر کلی لبخند افراد انجام می شود. از رنگ گرفته تا شکل و اندازه، هر دو گزینه در نهایت درمان های غیرتهاجمی برای لبخندهای ناخوشایند ارائه می دهند. اما تفاوت این دو چیست؟

• ونیرهای دندانی چیست؟

روکش‌های دندانی پوسته‌های نازکی به رنگ دندان هستند که برای بهبود ظاهر دندان‌ها روی سطح دندان قرار می‌گیرند و به بیماران لبخندی زیباتر می‌دهند. روشی که برای قرار دادن روکش ها استفاده می شود کم تهاجمی است و نیاز به برداشتن مقدار کمی از مینای دندان برای جا افتادن آنها دارد.

• لمینت های دندان چیست؟

لمینت های دندان عملکردی مشابه روکش ها دارند و گاهی اوقات این دو اصطلاح به جای هم استفاده می شوند. لمینت ها از این نظر متفاوت هستند که بسیار نازک تر هستند و برای قرار دادن آنها نیاز به حذف مینای کمتری دارند.

• آیا این تفاوت مهم است؟

دانستن تفاوت بین لمینت های دندانی و روکش های دندانی مهم است زیرا می تواند به بیمار کمک کند تصمیم بگیرد که کدام گزینه برای دندان ها و نیازهای لبخندش بهترین است. برای مثال، افرادی که دندان‌های کج دارند یا دارای شکاف هستند، بهتر است روکش‌هایی را که انعطاف‌پذیرتر و پایدارتر از لمینت‌های دندانی هستند، تهیه کنند. با این حال، اگر مشکل تغییر رنگ یا تراشه های جزئی باشد، لمینت ها گزینه بسیار خوبی هستند زیرا سبک وزن هستند و نیازی به حذف مینای دندان ندارند.

 

جوانب مثبت

 • لمینت های دندان همیشه بهترین گزینه برای بهبود لبخند بوده است. دریافت لمینت مزایای زیادی دارد. قرار دادن این پوسته های نازک و سفارشی روی هر دندان می تواند هرگونه لکه یا تغییر رنگ را پنهان کند. اگر درمان‌های سفیدکننده دندان مؤثر نباشد، مردم اغلب به آنها متوسل می‌شوند.لکه های دندانی ناشی از فلوراید بیش از حد و داروهای تجویزی بیش از حد سرسخت و عمیق هستند.اما لمینت های با رنگ روشن تر می توانند دندان ها را با لکه های عمیق بپوشانند.
 • برخی از اتفاقات منجر به ساییدگی یا شکستگی دندان‌ها می‌شوند. اینجاست که لمینت ها می توانند یک راه حل سریع باشند. لمینت ها می توانند تراشه یا هر نوع آسیبی را پنهان کنند. این ترمیم ها می توانند یک دندان یا حتی چندین دندان را بهبود بخشند.
 • لمینت های دندانی همچنین می توانند دندان های ناهموار و نامرتب را ترمیم کنند.برش دادن مقدار کمی از مینای دندان به پوسته های نازک کمک می کند تا بهتر روی سطوح دندان بمانند.
 • لمینت ها همچنین می توانند فاصله بین دندان ها را از پر کنند و یا از بین ببرند. این شکاف ها در طولانی مدت می تواند منجر به جابجایی دندان و زوال استخوان فک شود.
 • قرار دادن لمینت روی دندان ها می تواند آن شکاف های کوچک را ببندد. در واقع این کار می تواند از بروز مشکلات بیشتر دندانی جلوگیری کند.
 • این ترمیم های دندانی می تواند با رنگ طبیعی دندان و یا به درخواست بیمار روشن تر انجام شود.
 •  

معایب

انتخاب لمینت یک تصمیم بزرگ است. انجام این ترمیم نیاز مند این است که شما متعهد به رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت های دندانی خود باشید.

 • هر پوسته به صورت دائمی به دندان های شما میچسبد و اگر به دلایلی که ذکر میشود و عدم رعایت اصول مراقبتی از بین برود،نمی توان آن را تعمیر کرد.
 • حتی اگر پوسته ها چینی باشند، بیمار همچنان باید مراقب انتخاب های غذایی باشد. بیمار نمی تواند غذاهای ترد یا سفت بخورد.
 • مقداری حساسیت دندان به دما وجود خواهد داشت.
 • از این گذشته، دندانپزشک برای قرار دادن ونیرها به خصوص ونیرهای چینی نیازمند برداشتن مقداری از مینای دندان و تغییر شکل دندان است. این کار به منظور صاف قرار گرفتن روکش و جلوگیری از داشتن ظاهری حجیم و غیر طبیعی انجام می شود. این موضوع یکی از معایب محسوب میشود  زیرا محافظ طبیعی دندان برداشته شده و تنها چیزی که برای محافظت از آن باقی می ماند روکش است. افرادی که لمینت های دندانی دارند هنوز هم می توانند پوسیدگی دندان در زیر پوسته داشته باشند. به همین دلیل است که مراقبت درست و معاینه ی منظم برای فرد از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • لمینت های دندان برای افرادی که دندان های ضعیف و پوسیده دارند مناسب نیستند. اینها برای کسانی که پریودنتیت دارند نیز مناسب نیستند. افرادی که لایه مینای نازکی دارند نباید لمینت ها را انتخاب کنند.

 

آیا لمینت دندان قابل برداشتن و تغییر است؟

این یک تغییر دائمی است که در آینده قابل برگشت نیست، بنابراین دندانپزشکان اغلب به بیماران زمان می دهند تا تصمیم بگیرند. بیمارانی که ترجیح می دهند دندان های خود را به طور دائم تغییر ندهند، می توانند روکش های بدون آماده سازی را بررسی کنند. این روکش‌های فوق‌العاده نازک هستند که نیازی به برداشتن مینای دندان قبل از چسباندن روی دندان ندارند.

 

نحوه مراقبت از لمینت و روکش ها

خوشبختانه، یادگیری نحوه مراقبت از روکش دندان آسان است. در حالی که توجه بیشتر به موارد خاص سودمند است، اما مراقبت خاصی برای زیبا نگه داشتن روکش های شما لازم نیست. در واقع،مراقبت از آنها به سادگی اصول اولیه بهداشت دهان و دندان است و با انجام شش نکته میتوانید به راحتی از روکش های خود در طولانی مدت استفاده کنید.

۱. بهداشت دهان و دندان را به طور روزانه انجام دهید

اگر از قبل یک روال بهداشتی محکم دارید، احتمالاً نیازی به تغییر آن برای مراقبت از روکش های خود نخواهید داشت. فقط باید مسواک بزنید، شستشو دهید و بشویید.

 • مسواک.برای مسواک زدن حداقل دو بار در روز از خمیر دندان غیر ساینده و مسواک دستی یا برقی استفاده کنید.
 • نخ دندان.حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید تا ذرات گیر کرده بین دندان ها را از بین ببرید و از سلامت دندان ها، روکش ها و لثه های خود محافظت کنید. بهتر است بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده کنید.
 • آبکشی کنید. یک یا دو بار در روز مقداری دهانشویه ضد عفونی کننده را در اطراف دهان خود بمالید تا آن را بشویید.(یک دهانشویه بدون الکل انتخاب کنید.)
 1. دندان قروچه نکنید
 • دندان قروچه،تمایل به فشردن دندان ها در هنگام خواب است و این موضوع باعث آسیب به روکش ها میشود. صادقانه بگوییم، برای دندان ها و مفاصل فک شما نیز مضر است، بنابراین اگر شک دارید که دندان قروچه می کنید، در اسرع وقت با دندانپزشک خود صحبت کنید.
 1. درست بجوید
 • روکش ها کاملا بادوام هستند، اما می توانند تراشه کنند و بشکنند. در حالی که غذاهای معمولی نباید مشکلی ایجاد کنند، بهتر است از جویدن مواد بیش از حد سفت مانند خودکار، ناخن، یخ و استخوان خودداری کنید.
 1. از لبخند خود محافظت کنید
 • فعالیت بدنی بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم است، اما شرکت در بسکتبال، فوتبال، کشتی، و سایر ورزش های تماسی میتواند باعث اتفاقات غیر قابل کنترل شود و دندان های شما آسیب ببیند .برای پیشگیری از این موضوع، حتما از یک محافظ دندان در حین فعالیت های ورزشی خود استفاده کنید.
 1. مراقب لکه ها باشید
 • مانند دندان‌های طبیعی، روکش‌ها نیز می‌توانند لکه‌دار شوند، بنابراین بهتر است غذاهایی را که باعث تغییر رنگ می‌شوند، محدود کنید، مانند قهوه، شراب قرمز، نوشابه‌های تیره، چای، سس سویا و انواع توت‌ها. سیگار کشیدن نیز منبع دیگری از لکه ها است.
 1. به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید
 • معاینات روتین دندان برای افرادی که خواهان دندان های سالم هستند ضروری است. مراجعه به دندانپزشک تقریباً هر شش ماه یکبار به محافظت از دندان‌ها و روکش‌هایتان کمک می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که هر گونه مشکل احتمالی به سرعت شناسایی شده و قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ برطرف می‌شود. علاوه بر این، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان شما از تجهیزات حرفه ای برای صیقل دادن روکش ها و حفظ درخشش سفید مرواریدی آنها استفاده می کند.

 

لمینت دندان چقدر عمر میکند؟

لمینت های دندان به طور متوسط ​​حدود پانزده سال عمر می کنند. با این حال، طول عمر لمینت های دندان می تواند از کمتر از ده سال تا بیست سال متغیر باشد. مانند مینای دندان طبیعی، آنها نیز در برابر آسیب هایی مانند براده ها و ترک های ناشی از ضربه های دندانی، دندان قروچه، گاز گرفتن غذاهای سفت و غیره آسیب پذیر هستند.

 

چگونه می توانم از لمینت های دندان خود بیشترین بهره را ببرم؟

بیماران می توانند با رعایت بهداشت دهان و دندان، رعایت نکات احتیاطی با پوشیدن محافظ دهان در حین فعالیت های فیزیکی خاص مانند ورزش های تماسی و محافظت از دندان ها در برابر دندان قروچه، از لمینت های دندان خود محافظت کنند. محافظت از دندان زیرین و ساختارهای نگهدارنده دندان (سلامت پریودنتال) نیز مهم است. برای انجام این کار، بیماران باید مصرف کربوهیدرات خود را محدود کنند و چندین بار در روز مسواک بزنند و نخ دندان بکشند. ویزیت های معاینه منظم برای بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار و وضعیت لمینت های دندان، همراه با تمیز کردن منظم دندان ها برای تمیز نگه داشتن دندان ها، لمینت ها و لثه ها توصیه می شود.

 

 

خلاصه

موارد مقایسه

کامپوزیت ونیر

لمینت سرامیکی

قیمت

قیمت متوسط

گران قیمت

طول درمان

در یک ویزیت

حداقل دو ویزیت

برگشت پذیری

دارد

ندارد

ماندگاری

5 تا 7 سال

10 تا 15 سال

آسیب پذیری

احتمال لک شدن وشکستن دارد

با دوام تر است و احتمال شکستن کم تر است

نیاز به لابراتوار

ندارد

دارد

لکه پذیری

مستعد لکه

مقاوم در برابر لکه

فهرست مطالب

cannot copy

error: