44e6fb6abe995d99f05b313dd03606f8

کامپوزیت دندان

امروزه دنیای زیبایی به قدری وسیع است که نمی توان مانند گذشته چارچوب خاصی برای آن تعریف کرد، زیرا سلیقه ها و تعریف زیبایی کاملاً متفاوت است، اما همچنان یک نکته برجسته دارد و آن آراستگی و آراستگی است. پاکیزگی یک صورت زیبا برای تثبیت نیاز به لبخندی زیبا دارد.حفظ لبخند سالم به معنای چیزی بیشتر از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه است. متأسفانه، حتی با مراقبت کامل در خانه، دندان های شما همچنان می توانند دچار پوسیدگی، یا سایر مسائل شوند.برای آگاهی و اطلاع از وضعیت سلامت دندان هایمان لازم است معاینات منظم را همیشه در نظر داشته باشیم.

کامپوزیت های دندانی از جمله عبارات رایجی هستند که در صورت نیاز به کارهای جزئی دندانپزشکی احتمالاً می شنوید، اما واقعاً چه هستند؟به خواندن ادامه دهید تا در مورد این مورد رایج و نحوه اعمال آن بیشتر اطلاعات کسب کنیم.

مطمئنا همه به دنبال دندان هایی سفید، خط دار و متناسب هستند. روش های مختلفی برای داشتن چنین لبخندی وجود دارد که یکی از بهترین و برجسته ترین تکنیک ها کامپوزیت دندان است. می توان گفت در این تکنیک پیوند شیمیایی با دندان برقرار می شود. به این دلیل است که در مقایسه با سایر درمان های زیبایی دندان بسیار سریعتر و ارزان تر است.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت به طیف وسیعی از درمان های زیبایی و ترمیمی دندان اشاره دارد. چیزی که ما به عنوان کامپوزیت دندان می شناسیم، در واقع رزین کامپوزیت نامیده می شود که به روش های مختلفی در دندانپزشکی استفاده می شود. می توان گفت کامپوزیت تکنیکی است که در آن از مواد همرنگ دندان استفاده می شود که از پلیمر ساخته شده اند. با استفاده از تکنیک کامپوزیت دندان می توان یک سری مشکلات دندانی را حل کرد که عبارتند از:

 1. برخی ناهنجاری ها
 2. بلند کردن و بزرگ کردن دندان های کوچک
 3. اصلاح جزئی دندان ها
 4. سطح و لبه دندان ها را اصلاح کنید
 5. جایگزینی پرکردگی های قدیمی دندان یا پرکردن دندان های تازه پوسیده.
 6. فضاهای بین دندانی(گاهی اوقات بین دندان ها فاصله هایی ایجاد می شود که ظاهر ناخوشایندی دارند. با کامپوزیت دندان می توان فاصله بین دندان ها را بسته کرد.)
 7. شکستگی دندان(ترمیم پرکردگی ها و ترک های جزئی در دندان ها. در برخی موارد ممکن است دندان در اثر تصادف شکسته و نظم دندان ها را مختل کند.)
 8. یک سری از انواع دررفتگی دندان(تغییر شکل و نامنظمی دندان ها در برخی موارد با کامپوزیت دندان قابل حل است.)
 9. برخی از انواع تغییر رنگ دندان(سفید کردن دندان به خصوص در مواردی که تغییر رنگ دندان با بلیچینگ برطرف نمی شود و با روش های دیگر قابل رفع نیست. این تغییر رنگ ها را می توان با کامپوزیت پنهان کرد.)

اینها مشکلات دندانی هستند که با تکنیک کامپوزیت دندان قابل حل هستند.

کامپوزیت دندان چگونه انجام می شود؟

مرحله اول: ابتدا مشکلات دندان  و لثه را رفع میکند و در صورت داشتن پوسیدگی و التهاب آن را رفع میکند و در صورت نیاز بیهوشی تزریق میکنند.

_ سپس طبق سلیقه بیمار و دندانهایش رنگ مورد نظر را انتخاب میکند.بعضی بیماران ترجیح میدهند رنگ دندانهایشان روشن تر شود.

مرحله دوم: در مرحله ی بعد دندانهای بیمار باید کاملا تمیز و از هرگونه میکروب پاک شود و توسط وابزار از دندان های دیگر جدا شود.

مرحله سوم: در این مرحله کمی ژل اسیدی روی دندان ها زده می شود تا سطح دندان ها ناهموار شود. این عمل باعث می شود که مواد ترمیمی بهتر روی دندان ها یا به اصطلاح چوب قرار گیرد.

مرحله چهارم: سپس کامپوزیت را که به صور ت ماده ای خمیری شکل است توسط پزشک و با قلم مخصوصی بر سطح دندان قرار داده می شود.

مرحله پنجم: در مرحله ی بعد مواد کامپوزیت طبق روش قبل به صورت لایه لایه روی سطح دندان قرار داده می شود و با نورهای مخصوصی  که به سطح دندان تابیده میشود روی دندان ثابت می شوند سپس نوبت به فرم دهی و ظرافت کاری های دندان می رسد.دندان پزشک عمل کامپوزیت را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه میدهد.

مرحله ششم: در این مرحله کامپوزیت سفت شده و دندان ها در معرض نور لیزر قرار می گیرند.

مرحله آخر: در آخر باید پولیش دندان انجام شود که باعث شفافیت دندان ها میشود و در نتیجه ی کار بسیار موثر است.در این مرحله بیمار میتواند نظر خود را در روند کار اعمال کند و تغییرات جزیی را به دکتر طبق سلیقه ی خود بگوید تا برطرف شود.

– پس از انجام کامپوزیت و اتمام مراحل پزشک کامپوزیت را بررسی میکند و کارایی آن را ارزیابی میکند و از بیمار میخاد که دندان ها را به آرامی مسواک بزند و به آرامی کاغذ را گاز بگیرد تا اگر نقصی بود در این مرحله برطرف شود.در غیر این صورت کامپوزیت شما تمام می شود.

 

مزایای کامپوزیت دندان چیست؟

 • در این روش بر خلاف لمینیت دندان ها تراشیده نمی شوند و در صورت لزوم خیل کم و در حد رفع نقص تراشیده میشوند.
 • دندانن ها کاملا طبیعی و کاملا متناسب ومطابق میشود.
 • زمان درمان بسیار کوتاه است.
 • در این روش کامپوزیت به راحتی قابل ترمیم است و حتی در صورت پشیمانی بیمار برگشت پذیر است.
 •    با کامپوزیت میشود رنگ شک و چرخش دندان را اصلاح کرد
 • دندان ها به دما حساس نیستند.
 • میتوانید نظر خود را به پزشک در همان جلسه بگویید و تغییرات لازم را اعمال کند.
 • از نظر قیمت نسبت به سایر روش های زیبایی دندان مناسب تر است.

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

عوارض دیده شده در انجام کامپوزیت در اغلب موارد به دلیل درمان غیر اصولی و عدم مراقبت های صحیح پس از انجام کامپوزیت بوده است.

درمان نادرست: این امر می تواند منجر به عوارضی مانند التهاب لثه شود که بسیار شایع است و تنها راه درمان آن برداشتن کامپوزیت های قبلی، انجام درمان های لازم و قرار دادن کامپوزیت جدید است. علاوه بر این عارضه، تغییر رنگ دندان ها و مشکلات پوسیدگی نیز از عوارض درمان غیراصولی محسوب می شود.

عدم رعایت بهداشت: در برخی موارد به دلیل رعایت نکردن بهداشت دندان، پوسیدگی ایجاد می شود، مثلاً اگر از نخ دندان استفاده نکنید و غذا بین دندان ها باقی بماند، به مرور زمان پوسیدگی ایجاد می شود.

ظاهر غیر طبیعی دندان ها: که این اتفاق به خاطر عدم مهارت پزشک رخ میدهد

غذا خوردن سخت است: اگر کامپوزیت به درستی به روزی دندان ها نصب نشود ممکن است در هنگام غذا خوردن دچار مشکل شود.

مزایای کامپوزیت دندان نسبت به لمینت های سرامیکی چیست؟

زمان انجام: این دو تکنیک از نظر زمان لازم برای انجام آنها کاملاً متفاوت هستند به طوری که یک جلسه درمانی برای انجام کامپوزیت دندان کافی خواهد بود و مواد در مطب و توسط دندانپزشک آماده می شود اما تکنیک لمینت نیاز به مواد دارد. باید در لابراتوار تهیه شود که حدود سه هفته طول می کشد و سپس دندانپزشک باید لمینت را انجام دهد که زمان بر است بنابراین در زمان درمان کامپوزیت نسبت به لمینت برتری دارد بنابراین نیازی به انتظار نیست.

تراشیدن دندان: در روش کامپوزیت، دندان ها نیازی به تراشیدن ندارند مگر اینکه دندان پوسیده باشد، اما در لمینت دندان ها باید حدود نیم میلی متر تراشیده شوند.

امکان تعمیر: در روش لمینیت امکان تعمیر و تعویض وجود نخواهد داشت اما در روش کامپوزیت امکان تعمیر و تعویض وجود دارد.

هزینه لمینت های سرامیکی بیشتر از کامپوزیت است.

معایب کامپوزیت دندان نسبت به لمینت های سرامیکی چیست؟

عمر کامپوزیت کمتر از لمینت های سرامیکی است.

اگرچه کامپوزیت های امروزی دوام بیشتری نسبت به قبل دارند، اما از نظر مقاومت در برابر فشار و سایش با لمینت های سرامیکی مطابقت ندارند.

کامپوزیت ها نسبت به لمینت ها در برابر لک و تغییر رنگ مقاومت کمتری دارند.

این دو تکنیک در مواد مورد استفاده متفاوت است.

مراقبت از کامپوزیت دندان چگونه است؟

یکی از مزایای باندینگ کامپوزیت نگهداری آسان است. دندانپزشک به بیماران توصیه می کند که در 24 تا 48 ساعت اول پس از عمل از نوشیدنی ها یا غذاهای با رنگ های عمیق خودداری کنند. از محصولات تنباکو نیز باید اجتناب شود. برای حفظ ظاهر لبخند پس از عمل زیبایی، باید از دستورالعمل های دندانپزشک پیروی کنید، از جمله:

دو بار در روز مسواک بزنید.

نخ دندان کشیدن باید یک بار در روز انجام شود.

دندانپزشک برای محافظت از ترمیم، استفاده از یک مسواک نرم و خمیر دندان غیر ساینده را توصیه می کند.

رعایت بهداشت دهان و دندان از تجمع پلاک روی دندان ها نیز جلوگیری می کند

مصرف نوشیدنی های رنگی را کاهش دهید.

نوشیدنی های لکه دار دندان مانند شراب قرمز، چای و قهوه می توانند باعث تغییر رنگ دندان های کامپوزیت و طبیعی شوند.

از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید. بیماران برای تامین مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ استحکام دندان‌ها، باید غذای سالم بخورند

در نتیجه برای بسیاری از بیماران، باندینگ زیبایی یک گزینه دندانپزشکی زیبایی آسان و مقرون به صرفه برای بهبود لبخند آنها است. قرار ملاقات با دندانپزشک می تواند به شما کمک کند تا بدانید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر. برای تنظیم قرار ملاقات همین امروز با ما تماس بگیرید.

خلاصه

باندینگ کامپوزیت که به عنوان باندینگ دندان نیز شناخته می شود، یک روش دندانپزشکی زیبایی برای رفع آسیب های جزئی یا شکاف بین دندان ها است. این درمان شامل افزودن رزین کامپوزیت به دندان و شکل دادن به آن به شکل طبیعی است. این ماده برای مطابقت با ظاهر دندان های موجود قابل تنظیم است.

باندینگ کامپوزیت را می توان با یک بار مراجعه به دندانپزشک تکمیل کرد. این یک راه سریع و قابل اعتماد برای اصلاح مشکلات جزئی زیبایی است. دندانپزشک پس از استفاده، کامپوزیت را با نور ماوراء بنفش سخت می کند تا دندان به اندازه کافی قوی شود تا بتواند کار کند.

باندینگ نیز تهاجمی نیست. جایگزین هایی مانند روکش ها و روکش ها نیاز به برداشتن دائمی قسمت هایی از دندان دارند. برای استفاده از کامپوزیت، دندانپزشک فقط باید سطح دندان را زبر کند تا به فرآیند باندینگ کمک کند، به این معنی که هیچ بخشی از

ساختار دندان از بین نمی رود. باندینگ کامپوزیت لبخند را بدون آسیب بیشتر به دندان ها بهبود می بخشد.

لمینت

تماس بگیرید
در یک جلسه
 • تمیز کردن دندان‌ها
 • انجام فرآیند جرم گیری
 • حافظت از بافت لثه
 • پراکسید هیدروژن بر روی دندان ها
بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک یک فرآیند نسبتا سریع دارد و از آنچه که تصورش را می کنید ساده تر است.
انتخاب تعرفه
تعرفه محبوب

بلیچینگ

تماس بگیرید
در یک جلسه
 • تمیز کردن دندان‌ها
 • انجام فرآیند جرم گیری
 • حافظت از بافت لثه
 • پراکسید هیدروژن بر روی دندان ها
بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک یک فرآیند نسبتا سریع دارد و از آنچه که تصورش را می کنید ساده تر است.
انتخاب تعرفه

کامپوزیت

تماس بگیرید
در یک جلسه
 • تمیز کردن دندان‌ها
 • انجام فرآیند جرم گیری
 • حافظت از بافت لثه
 • پراکسید هیدروژن بر روی دندان ها
بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک یک فرآیند نسبتا سریع دارد و از آنچه که تصورش را می کنید ساده تر است.
انتخاب تعرفه

cannot copy

error: