بلیچینگ دندان ، مزایا و معایب آن

همیشه داشتن دندان هایی سالم زیبایی چهره ی افراد را چندین برابر میکند.در سال های اخیر تکنیک ها و اعمال زیبایی زیادی مورد توجه مردم قرار گرفته است.یکی از این موارد بلیچینگ دندان است ،که یکی از روشهای زیبایی دندان میباشد.

در این روش با هزینه ی کمتر نسبت به دیگر روش ها افراد میتوانند به ظاهر بسیار مناسبی در لبخند خود برسند.با انجام بلیچینگ دندان که کمی بعد با آن آشنا خواهیم شد افراد میتوانند با آسیبی به مراتب کمتر و نتیجه دهی سریعتر  از لبخند زیبا در چهره ی خود بهرمند شوند.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از پرطرفدارترین کاربردهای زیبایی در سال های گذشته برای زیبا جلوه دادن دهان سالم است.افراد به دلایل مختلفی سفیدی دندان های خود را از دست میدهند دلایلی که طی زمان باعث تغییر رنگ دندان ها میشود مثل مصرف غذاهایی که می توانند روی رنگ دندان تأثیر بگذارند، به ویژه چای، قهوه، سیگار و مصرف زیاد فلوراید.

دندان ها ممکن است هم در داخل و هم از خارج تغییر رنگ دهند. تغییر رنگ داخلی لکه هایی است که به مینای دندان نفوذ کرده و با مسواک زدن پاک نمی شوند. فرآیند بلیچینگ نیز نتایج خوبی در این نوع رنگ‌آمیزی می‌دهد. از طرف دیگر، رنگ بیرونی ناشی از مصرف مکرر موادی مانند چای، قهوه و سیگار است که ممکن است دندان ها را لکه دار کند. از بین بردن چنین لکه هایی با روش بلیچینگ دندان امکان پذیر است.

بلیچینگ دندان فرآیندی است که توسط دندانپزشک با کمک ژل های سفید کننده دندان برای از بین بردن تغییر رنگ موجود در مینای دندان یا تغییر رنگ ناشی از دلایل اضافی مانند مصرف شدید چای، قهوه و سیگار در طول زمان انجام می شود.

 

روش های انجام بلیچینگ

برای انجام بلیچینگ دو روش وجود دارد که بسته به فرد ،رنگ دندان مورد نظر  و یا نظر و مشاوره ی پزشک خود یکی از روشها را انجام میدهند.

این روش ها شامل روش بلیچینگ در خانه و دیگری بلیچینگ در مطب میباشد.

بلیچینگ دندان در محیط خانه (هوم بلیچینگ): دندانپزشک شما با قرار دادن ژل در داخل دهانی پلاستیکی که با اندازه گیری از دهان شما مخصوص شما تهیه شده است، فرآیند بلیچینگ را انجام می دهد. با این فرآیند به طور متوسط ​​طی یک هفته سفیدی مورد نظر حاصل می شود. با این حال، بسته به ژلی که در طول روز استفاده می شود، ممکن است این دهانی پلاستیکی به مدت 4 تا 8 ساعت استفاده شود.

بلیچینگ دندان در محیط مطب: با یک ساعت استفاده از پاور بلیچینگ متشکل از ژل سفید کننده و نور در محیط مطب دندانپزشکی خود می توانید به سفیدی برسید که انتظارات شما را با روشن کردن 3 تا 4 تن رنگ دندان در کوتاه مدت برآورده کنید.بلیچینگ سریع ترین، مطمئن ترین و موثرترین برنامه سفید کننده است.در مطب پزشک با توجه به رنگ دندان و بررسی فرد از چند نوع درمان سفید کننده استفاده میکند.    ژل پراکسید هیدروژن با غلظت بالا که توسط سرنگ اعمال می شود.    یک پراکسید هیدروژن همراه با یک نور با شدت بالا، مانند LED، UV یا هالوژن.نور توسط یک لامپ یا دستگاه لیزری که مستقیماً خارج از دهان شما قرار می گیرد، اعمال می شود.

دو محصول اصلی مورد استفاده برای سفید کردن دندان ها پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید هستند. برخلاف خمیردندان سفیدکننده که از یک ماده ساینده برای از بین بردن مکانیکی لکه های سطح سطح استفاده می کند، مولکول های اکسیژن موجود در این مواد سفید کننده لکه های دندان شما را در سطح مولکولی ضعیف می کنند.مواد مورد استفاده در خانه حاوی پراکسید ۳% تا ۱۵% است در حالی که در مطب دکتر از پر اکسید ۱۵ % تا %۴۰ استفاده می شود.

 

آیا بلیچینگ دندان به دندان آسیب می رساند؟

محلول های مورد استفاده در فرآیند سفید کردن دندان بی ضرر هستند. نکته مهم این است که داروی مورد استفاده در سفید کردن دندان توسط دندانپزشک با توجه به ساختار دندان شما تعیین می شود. میزان بلیچینگ رنگ دندان شما بسته به داروی مورد استفاده و ساختار دندان شما متفاوت است.

 

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

ژل های بلیچینگ دندان که در فرآیند بلیچینگ استفاده می شود، بسته به فرد ممکن است سطوح مختلفی از حساسیت را در دندان ها ایجاد کند. حساسیت به نوشیدنی های گرم و سرد ممکن است به خصوص شما را آزار دهد. این یک عارضه جانبی مورد انتظار است. نکته مهم این است که حساسیت در عرض 24-48 ساعت از بین می رود. دندانپزشک شما می تواند فلوراید بمالد و خمیردندان حساسیت زدایی را برای کاهش حساسیت و سهولت در گذراندن این فرآیند توصیه کند.

 

مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

  •     سریع ترین نتایج را ایجاد می کند.
  •     این ایمن ترین شکل بلیچینگ است.
  •     حساسیت لثه و دندان (که قبلاً اشکالاتی در بلیچینگ در مطب وجود داشت) امروزه به دلیل ژل های پراکسید ضخیم تر (که به اندازه ژل های قبلی به دندان خیس نمی شود) و استفاده از مواد حساسیت زا مانند نیترات پتاسیم و فلوراید قابل کنترل است.

 

اثر بلیچینگ دندان چقدر طول می کشد؟

اگرچه اثر بلیچینگ دندان در افراد مختلف متفاوت است، اما برای حدود 6 تا 24 ماه دائمی است.البته یکی از عوامل مهم ماندگاری بلیچینگ مراقبت های بعدی خود فرد می باشد.در طول فرآیند بلیچینگ و حدود 2 هفته پس از انجام فرآیند، باید از موادی مانند چای، قهوه، سیگار که رنگ دندان های شما را تغییر می دهند دوری کنید.

 

آیا  همه ی افراد می تواند دندان های خود را بلیچینگ کند؟

تا زمانی که دندان ها و بیماری های لثه ای ندارید، می توانید دندان های خود را سفید کنید، مشروط بر اینکه از معاینه دندانپزشکی عبور کنید. اگر پوسیدگی دندان یا مشکل مشابهی دارید یا برای مدت طولانی مشکل لثه دارید، ابتدا باید این مشکلات برطرف شود. می توانید پس از آن عمل بلیچینگ دندان را انجام دهید. کسانی که قطعاً نباید دندان های خود را سفید کنند، زنان باردار، مادران شیرده و کودکانی هستند که هنوز رشد خود را کامل نکرده اند.

 

خلاصه

آیا به فکر سفید کردن دندان ها برای کمک به احیای لبخند آلوده به تغییر رنگ هستید؟ سفید کردن دندان های حرفه ای در مطب، محبوب ترین عمل زیبایی دندان در جهان امروز است. بر خلاف سیستم‌های خانگی که از مواد سفیدکننده با دوز پایین استفاده می‌کنند، سفید کردن در مطب تحت شرایط نظارت دقیق انجام می‌شود که امکان استفاده ایمن، کنترل‌شده و بدون درد از غلظت نسبتاً بالایی از ژل سفیدکننده را فراهم می‌کند – نتایجی که بلافاصله قابل مشاهده است.

بلیچینگ دندان ها اغلب یک انتخاب کارآمد، ایمن و موثر برای زیباتر کردن لبخند شماست. اما موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، از جمله هزینه، عادات سبک زندگی شما و اینکه آیا یک درمان جامع در مطب یا بلیچینگ در خانه انتخاب بهتری است.

اما باید در نظر داشت که سفید کردن دندان ها زیر نظر دندانپزشک ایمن ترین روش سفید کردن دندان است. خط لثه و لب های شما در برابر اثرات سفید کننده با استفاده از لاستیک و گاز درزگیر محافظت می شود. همچنین، دندانپزشک در طول درمان سفید کردن دندان شما را زیر نظر خواهد داشت.

 

گالری تصاویر بلیچینگ

مقالات اخیر

cannot copy

error: